Menekşe Kokulu Shea Deodorant

0
9

Kozmetik mağazaları veya marketlerden aldığımız deodorantların sağlığımız için zararlarını artık neredeyse hepimiz biliyor olmalıyız. İçeriğinde bulunan parabenler, aluminyum, fitalatlar, triclosan vb. maddeler hayatımızı birçok farklı yönden tehlikeye atıyor. Meme kanseri, cilt kanseri, astım hastalıklar ve cilt rahatsızlıkları bunlardan bazıları. Sadece bizim hayatımız değil tehlikede olan; dünyamız da tehlike altında kalıyor. Kısacası ciddi bir sorunla karşı karşıyayız.

Fakat son günlerde birçok blogda, youtube kanallarında, sosyal medya platformlarında da dikkatinizi çekmiştir ev yapımı doğal deodorant tarifleri. Bir süredir ben de evde kendi hazırladığım deodorantı kullanıyorum. Doğrusu çok da geç kaldığımı düşünüyorum. Daha kalıcı, daha soft ve o kadar doğal ki… Her şeyden öte içiniz rahat.

Bugün istiyorum ki, sizler de artık kimyasal zehirlere para harcamayın ve sağlığınızı ön planda tutun. Hadi 2019’da kendiniz ve dünyamız için yapacağınız ilk güzellik evde deodorant hazırlamak olsun.

Sizin için kendi uyguladığım bir tarif ve iki materyalle geldim. Bunlardan biri krem deodorant. Diğeri ise roll-on deodorant.


Shea Deodorant

Malzemeler:

  1. 2 yemek kaşığı Shea Yağı
  2. 2 yemek kaşığı sodyum bikarbonat (karbonat)
  3. 20-30 damla kokulu yağ (ben menekşe yağı kullandım)

Hazırlanışı:

Shea yağını cam bir kabın içine koyup benmari usulü eritin. Yalnız lütfen dikkat edin, içine su karışmasın. Shea yağı tamamen eriyince içine karbonatı ekleyin ve karıştırın. Kokusunu beğendiğiniz yağı ekleyin ve tekrar karıştırın. İyice karıştığından emin olduğunuz zaman kremi kullanacağınız kabın içine dökün ve soğumasını bekleyin. Benim tavsiyem iyice donana kadar geçen sürede aralıklarla karıştırmaya devam edin. aksi taktirde karbonat kremin alt kısmında kalıyor.

Eğer krem deodorant olarak değil de roll-on olarak kullanacaksanız elinizde boş bir roll-on kutusu bulunmalı. Yine aynı şekilde malzemeler eriyip karışınca roll-on kutusuna aktarabilir, iyice donduktan sonra kullanabilirsiniz.

Verdiğim bu malzeme ile küçük bir kavanoz krem deodorant ile bir roll-on deodorant elde edebilirsiniz.

Sağlık dolu günler dilerim.

Bir Cevap Yazın